Tablica rejestracyjna SB7425V
Województwo śląskie
Powiat Bielsko-Biała (miasto)
Pojazd: TOYOTA YARIS 1.3

Oceń kierowcę

1
8

Komentarze

SB 7425V 2019-03-17 20:23:03

Czy sygnalizacja świetlna jest naprawdę aż tak trudna do ogarnięcia? Pani już miała czerwone nad głową, ale kto by się tym przejmował. Ważne, że minęła sygnalizator po swojej lewej na zielonym, reszta ją wali i to nie jej problem.
Na jej szczęście była widoczna dla mnie, ale auto, które ruszyłoby szybciej z prawego pasa (po mojej prawej stronie) mogłoby już nie zauważyć pani i skasować jej bok. Może pani tu kiedyś zajrzy, zrozumie swój błąd i zmądrzeje na przyszłość.

Oceń komentarz:
+
4
-
SB 7425V 2019-03-18 19:31:59

@Kris
Tyle, że taryfikator nie służy do rozstrzygania, kto jest winny, a jedynie do wystawiania mandatów. Przepisy rozstrzygają, kto jest winny w przypadku kolizji i dziwi mnie, że ludzie traktują je wybiórczo, a nie dostosowują do wszystkich. Mówisz, że byłaby moja wina - na jakiej podstawie to wnosisz? Że ona wjechała na zielonym? Ja też wjechałem na zielonym, więc wg Ciebie jej zielone było bardziej zielone od mojego? Nie. Ja wjechałem na skrzyżowanie zgodnie z przepisami (zdążyłem je opuścić na zielonym), ona nie.
Co do teorii że pojazdy będące na skrzyżowaniu mają pierwszeństwo przed wjeżdżającymi na nie - mit powtarzany z ust do ust i nie mający pokrycia w przepisach. Jeśli znajdziesz taki przepis, proszę podaj go tu, chętnie nauczę się czegoś nowego :-)
A gwoli ścisłości - napisałem, że minęła jeden sygnalizator na zielonym, ale przed nią u góry jest jeszcze drugi, który już minęła na czerwonym, więc winna ewentualnej kolizji. Nawet, gdyby tego u góry nie było i wjechałaby na zielonym, to stojąc dłuższy czas bez ruchu chyba każdy kierowca ma świadomość (a jeśli nie ma, to niech lepiej nie jeździ, bo bez wyobraźni jeszcze kogoś zabije), że światło mogło zmienić się na czerwone i pokonuje skrzyżowanie na własne ryzyko. Jeśli ma się dobrą widoczność i mamy pewność, że nikomu nie utrudnimy ruchu, możemy zjechać ze skrzyżowania, gdy zmieniło się już na czerwone, a wjechaliśmy na zielone. Umożliwia to zapis z konwencji wiedeńskiej:
Artykuł 18
Skrzyżowania i obowiązek ustąpienia pierwszeństwa przejazdu
6. Kierujący, który wjechał na skrzyżowanie o ruchu kierowanym za pomocą sygnałów świetlnych,
może opuścić to skrzyżowanie nie czekając na otwarcie ruchu w kierunku, w którym zamierza jechać, lecz
pod warunkiem, że to nie spowoduje utrudnienia ruchu innym użytkownikom drogi poruszającym się w
kierunku, w którym ruch jest otwarty.
Oceń komentarz:
+
1
-
SB 7425V 2019-03-18 08:09:10

Tak i nie.
Jak sam wspomniałeś - minęła sygnalizator gdy nadawał kolor zielony.
Taryfikator nie zawiera pozycji "przejazd przez skrzyżowanie na czerwonym świetle" tylko zapis "wjazd za sygnalizator gdy ten nadaje kolor czerwony".

Z punktu widzenia przepisów pani miała pierwszeństwo nad tobą - była już na skrzyżowaniu a pojazd na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo w tej sytuacji nad pojazdami dopiero wjeżdżającymi na skrzyżowanie (pomimo koloru zielonego dla ciebie).
Należy jej się natomiast mandat za "wjazd na skrzyżowanie bez możliwości jego opuszczenia" - zablokowała skrzyżowanie zmuszając ciebie do poczekania - za to jest mandat 100 zł i 1 PK.

Gdybyś w nią uderzył byłaby wyłącznie twoja wina.
Oceń komentarz:
+
1
-

Dodaj komentarz

Załączanie filmów i zdjęć (?)
Aby dołączyć do komentarza film z youtube lub z facebooka, albo zdjęcie, wystarczy zamieścić do niego link w treści komentarza
Wybierz pliki
Dodając komentarz akceptujesz regulamin

Szukaj

Najgorsi kierowcy w maju

  1. K1 DIS
  2. WY 7813
  3. ERA WW58
  4. K3 SOWA
  5. K1 FRIZ
  6. O5 TEXAS
  7. P1 ISAMU
  8. WF 97146
  9. DBL 78T1
  10. KR 554LN
Zobacz rankingi kierowców z poprzednich miesięcy »