Tablica rejestracyjna ST62773
Województwo śląskie
Powiat Tychy
Pojazd: MERCEDES BENZ SPRINTER 208 D

Oceń kierowcę

0
4

Komentarze

ST 62773 2016-02-26 10:38:36

Kolego Bartek. Mercedes sprinter jak piszesz na, który popularnie mówi się bus to w świetle prawa jest to autobus, któremu przysługują takie same prawa na obszarze zabudowanym podczas wyjeżdżania z zatoczki czy też zmiany pasa ruchu jak autobusy komunikacji miejskiej czy podmiejskiej. Zatem należy umożliwić mu też włączenie się się do ruchu. Oczywiście kierowca włączający się z zatoczki nie może tego manewru wymuszać na innych kierujących.
Art. 18.
1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do oznaczonego przystanku autobusowego (trolejbusowego) na obszarze zabudowanym, jest obowiązany zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu autobusem (trolejbusem) włączenie się do ruchu, jeżeli kierujący takim pojazdem sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu lub wjechania z zatoki na jezdnię.

2. Kierujący autobusem (trolejbusem), o którym mowa w ust. 1, może wjechać na sąsiedni pas ruchu lub na jezdnię dopiero po upewnieniu się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Art. 18a.

1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do miejsca postoju autobusu szkolnego, jest obowiązany:

zatrzymać się, o ile kierujący tym autobusem podał sygnał zatrzymania;
zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu tym autobusem wjazd na jezdnię lub sąsiedni pas ruchu, o ile sygnalizuje on zamiar wykonania takiego manewru.

2. Kierujący autobusem szkolnym w sytuacji, o której mowa w ust. 1, może wjechać na sąsiedni pas ruchu lub jezdnię dopiero po upewnieniu się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Jeżeli się mylę to napisz swoją teorię. Pozdrawiam
Oceń komentarz:
+
2
-
ST 62773 2016-02-28 13:54:58

W Trojmiescie temat przerabiany wielokrotnie. Autobus wyjezdzajacy z zatoczki = wlacza sie do ruchu = nie ma pierwszenstwa.

Patrzac od stronny innego kierowcy: masz umozliwic wlaczenie sie do ruchu. Co oznacza jasno.. jesli da sie to go puszczasz. Bez naglego hamowania, zajezdzania drogi. Jesli nie da sie, czeka az ktos go wpusci.

Jak ktos ma watpliwosci niech zapyta wydzial ruchu drogowego i poprosi o opinie. Podajc to co ja napisalem :)

Oceń komentarz:
+
0
-
ST 62773 2016-02-26 11:45:45

Nie musisz przytaczać kwestii prawnych związanych z ustąpieniem pierwszeństwa, bo żeby to respektować - to najpierw należy sprawdzić co jest autobusem, a co nim nie jest :)

Poszukałem trochę i wynika mi z tego, że chyba masz rację. Poniżej wklejam definicję samochodu osobowego i autobusu wg Art. 2 p.r.d. Podstawowe definicje prawa o ruchu drogowym, artykuł 2:

40) samochód osobowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz ich bagażu;

41) autobus – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą;


Osobną kwestią jest kategoria prawa jazdy.
Wg prawa autobusem można kierować tylko osoba posiadająca prawo jazdy kategorii D (D1 itp.).
Takie kursy robi się na dużych autobusach, a Państwowe egzaminy są wykonywane na autobusach typu Autosan midi lider. Czyli mowa tu o normalnym, ogromnym pojeździe.

Tutaj pytanie do siedzących w temacie - czy kierowcy takich "busów" mają prawo jazdy kat. D?

Wygląda na to, że jeśli na przystanku stoi "bus" z 8 miejscami, to nie trzeba ustępować mu pierwszeństwa przejazdu. Jeśli już busem może jechać więcej niż 9 osób z kierowcą - już trzeba :-)

Ciekawy temat, niby pogooglowałem w tej kwestii trochę, ale i tak napiszę maila do policji z zapytaniem jak wygląda ich interpretacja w tej kwestii. Zapytam też jak musi być oznakowany bus, żeby inni kierowcy wiedzieli, że należy mu ustąpić pierwszeństwa (o ile w przypadku dużych, klasycznych autobusów - sam ich widok i budowa od razu mówi nam wszystko, o tyle w przypadku busów - chyba nic nam o tym nie mówi...)

Jak odpiszą, wkleję tutaj ich odpowiedź.

Pozdrawiam i dzięki za merytoryczną dyskusję, bo tutaj nieczęsto się to zdarza :)
Oceń komentarz:
+
2
-
ST 62773 2016-02-26 08:50:18

Autor opisuje samochód mercedes sprinter, który to autobusem nie jest, więc nie ma on pierwszeństwa, a co za tym idzie nie trzeba go "wpuszczać" gdy wyjeżdża z zatoki.
Ponadto, przepisy są pod względem ustąpienia pierwszeństwa autobusów niedopracowane, bo zgodnie z prawem należy umożliwić wyjazd z zatoki autobusom i trolejbusom. W praktyce działa to tylko dla komunikacji miejskiej, bo raczej nie przypominam sobie, aby jakiś prywatny kierowca kupił sobie trolejbus :-)
Toteż żaden policjant nie wystawi mandatu za to, że ktoś nie umożliwił wjazdu na drogę samochodowi typu mercedes sprinter, czyli pojazdowi, na który popularnie mówi się bus...
Oceń komentarz:
+
1
-
ST 62773 2016-02-26 20:13:45

W praktyce, mało wiesz, skoro nie znasz prywatnych przewoźników jeżdżących autosanami, jelczami i innymi setrami, a czasami mercedesami sprinterami. Są prywaciarze, którzy regularnie wykonują przewozy z miasta A do miasta B - np. Lublin- Kraśnik, Kolbuszowa - Rzeszów, Klimontów-Sandomierz. Zatrzymują się i wyjeżdżają ze zwykłych przystanków, choć nie są to autobusy miejskie. Nie potrzeba ich dodatkowo oznaczać (chyba, że przewożą dzieci), wystarczy odrobinę kultury i życzliwości. Nawet, jeżeli będzie chciał wyjechać z przystanku vw transporter i ułatwisz mu włączenie się do ruchu, choć nie jest autobusem, to też korona z głowy ci nie spadnie.
Oceń komentarz:
+
0
-
ST 62773 2016-02-26 11:26:34

Autobus, to każdy pojazd w którym jest więcej niż 9 miejsc.
I tak - wiele Sprinterów to autobusy (nawet te niezbyt duże 12-15 miejscowe).
Natomiast nawet największy, jeśli z tyłu ma skrzynię ładunkową, a nie pasażerską, to autobusem nie jest.
Liczy się wpis w dowodzie rejestracyjnym.

Natomiast co do meritum - jest bardzo wielu prywatnych przewoźników mających autobusy na kilkanaście osób i mają takie same obowiązki i prawa, oraz dotyczą ich takie same przepisy, jak stuosobowe pojazdy komunikacji miejskiej.
Oceń komentarz:
+
0
-
ST 62773 2016-02-25 17:01:45

Kierowco!

Wwozisz ludzi, wiec jak wyjeżdżasz z zatoczki dla autobusów zachowaj ostrożność i nie wymuszaj pierwszeństwa. Nie jesteś pojazdem komunikacji miejskiej wiec nie jesteś uprzywilejowany. Jest dzisiaj paskudna pogoda i do tego zajeżdżasz drogę włączając się do ruchu. Pomyśl najpierw! Wozisz ludzi do ciężkiej cholery!
Oceń komentarz:
+
0
-
ST 62773 2016-02-27 05:44:58

Nie zmienia to faktu, że kierowca zachował się chamsko.
Oceń komentarz:
+
0
-
ST 62773 2016-02-25 23:45:22

Nie tylko autobusom miejskim należy ułatwić wyjazd z przystanku, do tyczy to wszystkich autobusów.
A druga sprawa to taka, że autobus, nawet miejski, nie jest pojazdem uprzywilejowanym.
Oceń komentarz:
+
1
-

Dodaj komentarz

Załączanie filmów i zdjęć (?)
Aby dołączyć do komentarza film z youtube lub z facebooka, albo zdjęcie, wystarczy zamieścić do niego link w treści komentarza
Wybierz pliki
Dodając komentarz akceptujesz regulamin

Szukaj

Najgorsi kierowcy we wrześniu

  1. K1 DIS
  2. EL 4P986
  3. W0 WUJA
  4. WU 6180J
  5. K1 FRIZ
  6. LKS 19921
  7. SK 813PL
  8. SK 815SR
  9. KWI 3542C
  10. SH 3505C
Zobacz rankingi kierowców z poprzednich miesięcy »