Tablica rejestracyjna KR170XM
Województwo małopolskie
Powiat Kraków (miasto)
Pojazd: CITROEN C3 II 13-

Oceń kierowcę

0
3

Komentarze

KR 170XM 2015-05-06 23:44:12

Zachowanie taksówkarza rzeczywiście jest karygodne i należy je zgłosić na policję.

Natomiast samo zachowanie citroena jest... Ludzkie.
Oczywiście, złamał przepis, bo sygnalizacja faktycznie zabrania w tym miejscu zawracania. Inną kwestią natomiast jest zasadność zakazu zawracania na tym konkretnym skrzyżowaniu, bo takich skrzyżowań (projektowanych wg "starej szkoły") jest w Polsce mnóstwo.

Bezzasadność zakazu widać w kilku aspektach:
1. Droga na którą wjechał citroen jest dwujezdniowa, co ma związek z poniższym punktem:
2. Nawet, gdyby na sygnalizacji skrzyżowania po lewej stronie (tam gdzie wjechał autor filmu) pojawiła się zielona strzałka w prawo, to i tak samochody skręcające w tę drogę powinny wjechać na skrajny prawy pas (wyjeżdżają z drogi jednojezdniowej, więc nie ma dwóch pasów do skrętu w prawo), co ciągle umożliwiłoby kierowcy citroena bezkolizyjne zawrócenie, gdyby wjechał na lewy pas.
3. Ruch pieszych na pasach które przeciął citroen łamiąc zakaz wyprzedzania jest wstrzymany, więc nie nastąpiło narażenie kogokolwiek na niebezpieczeństwo.
4. Suma summarum nie nastąpiło więc jakiekolwiek narażenie na niebezpieczeństwo kogokolwiek, bo manewr był w pełni bezkolizyjny.

W związku z powyższym na aktualnie remontowanych skrzyżowaniach, lub też na nowo budowanych skrzyżowaniach o budowie takiej jak ta z filmu - zamiast sygnalizatora S3-e (strzałka w lewo), stosuje się sygnalizator S3-f (sygnalizator umożliwiający skręt w lewo i zawracanie), lub wręcz osobno wydziela się pas tylko do zawracania z sygnalizatorem S3-g.

Mówiąc inaczej, jest to już raczej relikt przeszłości, choć ciągle często widoczny na naszych drogach.

Na pocieszenie powiem, że po obserwacji wielu takich skrzyżowań w woj. Śląskim, za moją prośbą w kilku wydziałach urzędów miasta, sygnalizacja została zmieniona z umożliwiając tym samym legalne zawracanie na takich skrzyżowaniach.

W przypadku takiej budowy skrzyżowania jak ta z filmu, przepis ten jest na tyle bezsensowny, że nawet policja jadąca za kierowcą łamiącym w ten sposób przepis reaguje bardzo rzadko. To na szczęście też są ludzie :)

To przepis podobny do tego który nakazuje zatrzymać się przed warunkową strzałką skrętu w prawo (lub czasem i w lewo), podczas gdy zatrzymując się przed nią rzadko kiedy można zobaczyć jak sytuacja wygląda na drodze do której się włączamy. I aby rzeczywiście sprawdzić sytuację na owej drodze należy się tak naprawdę zatrzymać przed samym wjazdem na skrzyżowanie. Kolejny przepis którego nie respektuje w ogromnej większości nawet policja.
Oceń komentarz:
2
+
-
KR 170XM 2015-05-06 22:08:11

Buraku, sygnalizator S-3 zabrania zawracania w tym miejscu.

Oceń komentarz:
3
+
-

Dodaj komentarz

Załączanie filmów i zdjęć (?)
Aby dołączyć do komentarza film z youtube lub z facebooka, albo zdjęcie, wystarczy zamieścić do niego link w treści komentarza
Wybierz pliki
Dodając komentarz akceptujesz regulamin

Szukaj

Najgorsi kierowcy w grudniu

  1. SO 0044M
  2. FZ 8152A
  3. ETM HX01
  4. RJS 7VM8
  5. EL 872YC
  6. TK 1683F
  7. SB 6453T
  8. ESI 24740
  9. WE 577MG
  10. PKL 16208
Zobacz rankingi kierowców z poprzednich miesięcy »